E-shop
Primární kontakty

Exkurze do Pankrácké sekyrárny

18.6.2018

Níže si můžete přečíst autentický příspěvek studentky Karolíny Bartošové z ekurze studentů EDUCAnetu do popravčí místnosti Pankrácké věznice.

Ve středu 13. 6. se pár studentů napříč prvním, druhým a třetím ročníkem vydalo do jednoho z nejtemnějších míst v Praze, o kterém mnoho lidí ani neví, že existuje. Součástí komplexu Pankrácké věznice jsou totiž tři místnosti, jež v sobě schovávají hrůzy minulosti, která není až tak „minulá”. Pankrácká sekyrárna je místem, kde se mezi lety 1943 – 1945 popravovali osoby obviněné z tzv. protiříšské činnosti, jednalo se především o politické vězně či Židy. Součástí těchto pietních míst je i rozsáhlá expozice o historii věznic, mučení a popravování. Celou výstavou i pietním místem nás provedl pan průvodce, který vylíčil celou historii v zhruba dvou hodinách. Ke konci prohlídky, když jsme se přiblížili k zmiňovaným třem místnostem, veškerý šum odezněl a přeběhl mráz po zádech všem zúčastněným. Dostali jsme se do první cely, ve které byl obviněným přečten verdikt a ve které se schovávala za závěsem osudná “popravčí” místnost. Prominentním objektem v této místnosti je gilotina, jež slouží nyní jako připomínka doby, kdy nás zužoval Protektorát Čechy a Morava a kdy nikdo nebyl v bezpečí. Součástí je také kovový rám s osmi háky, na kterých byli popravování Židé, kteří neměli “nárok” na rychlou smrt pomocí gilotiny. Byl nám představen celý proces, který předcházel i následoval samotné popravě a jeho strůjcem, Adolfem Weissem, jež v této cele během dvou let popravil více než 1000 lidí. Celý objekt Pankráckého památníku je památkou na lidi, jejichž příběhy se nikdy nesmí zapomenout, na historii, která se neustále opakuje a na to, jak daleko se dá zajít, když moc drží v rukou ti nesprávní.

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Podmínky použití.