E-shop
Primární kontakty

Studenti G2A a G1A navštívili Týden vědy a techniky

13.11.2018

V pondělí 5. 11. navštívila G2A výstavu Stopy české vědy v budově Akademie věd ČR. Výstava mapuje úspěchy českých vědců v průběhu 100 let.

Střípky z dojmů studentů:

Na této výstavě mě nejvíce zaujal originální oblek našeho kosmonauta Vladimíra Remka, který byl jako první Evropan ve vesmíru a to je velký úspěch.
Lucie Šrejbrová

Na výstavě mě rozhodně nejvíce zaujalo zpracování projektu Antonína Holého. Antonín Holý byl český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století. Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či oparů. Lék Viread, který vznikl na základě Holého výzkumů, je v současné době nejúčinnějším dostupným lékem proti AIDS. Objev považuji za velmi důležitý, protože lék na léčbu této nemoci je nezbytně nutný a potřebovat se stále bude.
Lucie Hofmanová

Myslím si, že jednou takhle někam vyrazit místo klasické výuky byla příjemná změna a člověk si z toho mohl celkem hodně odnést, i když ho tento předmět třeba tolik nebaví. Já jsem si to užil.
Adam Kaun

Výstava se mi moc líbila. Něco nového jsem se dozvěděla, ale některé exponáty už jsem znala z liberecké IQlandie.
Marie Rezlerová

Mě osobně nejvíce zaujal “stánek”, který se zabýval rakovinou, její léčbou i příčinami. Paní, která nám o ní povídala byla velmi vstřícná a mnoho toho o tématu věděla a dokázala nám to velmi jasně a přitom důkladně vysvětlit.
Adéla Pokorná

Výstava byla báječná a jsem naprosto spokojený. Určitě bych šel zase někdy, ale samozřejmě na nové exponáty.
Daniel Müller

Mě nejvíce zaujala na výstavě laserová harfa. Pro mne jako hudebnici to bylo moc pěkné a jsem ráda, že se ve vědeckém Ústavu najde i něco pro umělce.
Patricie Nardelli

Nejvíce mě zaujala sekce medicíny kde nám byla představena slečnou rakovina tlustého střeva a nebo byly zajímavé plasty v těle.
Michaela Tomečková

 

G1A se samozřejmě nenechala zahanbit a v pátek 9. 11. navštívila v rámci Týdne vědy a techniky jedno z pracovišť Akademie věd ČR Ústav fotoniky a elektroniky. V laboratoři přesného času jsme se například dozvěděli, co je to přestupná sekunda. Pomocí optického mikroskopu jsme koukli až na hranici molekul a elektronový mikroskop nás přenesl do světa nanočástic. V laboratoři vláknových laserů jsme se dozvěděli, jak fungují optická vlákna a kde se všude používají. A mnoho a mnoho dalšího z fyziky, chemie a biologie.

Pokud i Vás baví věda a rádi se seznamujete s novými objevy, pak právě pro Vás je určen časopis Akademie věd http://pdf.avcr.cz/alfaomega/2018-02/#page=1 nebo se podívejte na videa z kanálu NEZkreslená věda http://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/vyukova-videa/.

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Podmínky použití.