E-shop
Primární kontakty

Jan Palach na EDUCAnetu stále žije

29.1.2019

Lednové dny roku 2019 byly naplněny mnoha vzpomínkovými akcemi k 50. výročí úmrtí Jana Palacha, který na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a letargii, jež ve společnosti zavládla, položil svůj život. Osobnosti tohoto muže, motivům k jeho činu a atmosféře ve společnosti v období normalizace byl věnován projektový den tematicky nazvaný „Pochodeň č. 1″. Tento projektový den proběhl ve čtvrtek 24. ledna a byl naplánován pro 3. ročník gymnázia a 9. ročník základní školy. Projektový den byl složen hned z několika částí: stručného představení osobnosti Jana Palacha paní učitelkou Janou Beranovou, která toho času působí jako předsedkyně Společnosti Jana Palacha, projekcí filmu Hořící keř a debatou o činu Jana Palacha a o zhlédnutém filmu. Na základě projektového dne vytvořili naši studenti krátká videa, tematicky související s osobností Jana Palacha.

V pátek 25. ledna měli studenti možnost nahlédnout do ateliéru významného českého sochaře Olbrama Zoubka, jehož osud je s osudem Jana Palacha úzce spjat. Celým ateliérem nás provedla dcera Olbrama Zoubka, Polana Bregantová. Z jejich úst se studenti dozvěděli o životním osudu jejího otce, o jeho nejvýznamnějších sochách a také o jeho spojení s Janem Palachem. V ateliéru měli naši studenti možnost prohlédnout si také kopii posmrtné masky Jana Palacha. Návštěvu dílny Olbrama Zoubka zhodnotili studenti jako inspirující, trojice studentek 3. ročníku gymnázia dokonce realizovala s paní Bregantovou krátké interview, jelikož si jako téma pro vytvoření videa zvolili právě Olbrama Zoubka. Samotná paní Bregantová hodnotí spolupráci s našimi studentkami následovně: ,,Vaše studentky z třetího ročníku jsou opravdu skvělé.“

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Podmínky použití.