E-shop
Primární kontakty

EDUCAnet v debatě s kandidáty do EP

7.5.2019

V pondělí 6. května proběhl na gymnáziu a střední škole EDUCAnet projekt Volby, který studenti zakončili účastí na předvolební debatě lídrů pěti kandidujících stran.

Studenti se během dopoledne rozdělili do skupin a vytvářeli své vlastní fiktivní strany a fiktivní programy. Někteří k úkolu přistupovali jako k možnosti vyzkoušet si, jak by bylo možné propagovat ideály, jimž skutečně věří. Jiní šli naopak cestou populismu nebo do svých předvolebních kampaní promítli kritiku reálných politických uskupení, jež více či méně vtipně parodovali.

Nacvičovat si volební kampaň v teoretické rovině, když víte, že vašimi potenciálními voliči jsou pouze vaši spolužáci a vlastně vůbec o nic nejde, může být zábavné a poučné, nicméně pořád nás to drží ve „školním skleníku“ a v umělých podmínkách více či méně odtržených od světa venku. Co když ale zkusíme rétoriku vlastní fiktivní strany srovnat s tím, jak se prezentují reálná politická hnutí?

V odpoledních hodinách jsme se vydali do Kina 35, kde jsme si vyslechli kandidáty do Evropského parlamentu. Výběr hostů byl částečně dílem i našich studentů, pozvánky totiž byly panelistům zaslány na základě dotazníkového šetření mezi studenty zúčastněných škol, a studenti EDUCAnetu početně jasně převažovali. Díky projektu Jeden svět na školých si tak mohli vyslechnout názory Markéty Gregorové za Českou pirátskou stranu, Dity Charanzové za hnutí ANO, Luďka Niedermayera za STAN a TOP 09, Jaromíra Štětiny za hnutí Evropa společně a Alexandra Vondry za ODS. Na konci bezmála dvouhodinového pořadu měli prostor položit debatujícím i několik dotazů, při jejichž zodpovídání se nejeden z panelistů jistě zapotil.

Celý záznam pořadu najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/petice-kandidatu-do-ep-debatuje-pred-publikem-stredoskolskych-studentu-71507?seq-no=35&dop-ab-variant=&source=clanky-home

Studenti si „nanečisto“ zvolí své zástupce do Evropského parlamentu už 7. a 9. května 2019. Skutečné volby budou poté probíhat koncem května.

 

←  Aktuality

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Podmínky použití.