ÚSPĚCH NAŠICH STUDENTEK LIZY A ELY V SOČ!

3.2.2025

Středoškolská odborná činnost (SOČ) je jednou z nejprestižnějších soutěží pro studenty středních škol. Účastníci mají za úkol vytvořit odbornou práci, která vyžaduje hluboký výzkum, vlastní přínos a precizní zpracování, podobně jako vysokoškolská bakalářská práce.

Dvě studentky z EDUCAnetu, Liza Dyakovych a Ela Kučerová, se rozhodly této výzvy zhostit naplno. Díky svému nasazení a pečlivé práci se jim podařilo uspět v krajském kole a Liza se dokonce probojovala do celostátního kola!


Seznamte se s našimi úspěšnými studentkami

Liza Dyakovych
„Jsem studentkou 4. ročníku bilingvního gymnázia na EDUCAnetu. Ráda čtu – beletrii, non-fiction i aktuální zprávy. Zajímám se o umění, chodím na výstavy a do divadla. Nejraději ale trávím čas mezi lidmi – s přáteli na kávě, na procházkách nebo společných akcích. Baví mě poznávat svět z různých perspektiv a gymnázium mi pomáhá rozvíjet se napříč obory.“

Ela Kučerová
„Jsem také ve 4. ročníku a mými oblíbenými předměty jsou dějepis, dějiny umění a mezinárodní vztahy. Ve volném čase jezdím na koni, věnuji se zimním sportům, cestování a kreslení. Miluji návštěvy galerií a muzeí, kde hledám inspiraci. Když se naskytla možnost zapojit se do SOČ, brala jsem to jako skvělou příležitost prohloubit své znalosti a pracovat na tématu, které mě opravdu zajímá.“


Co je to SOČ a jak se holky dostaly k účasti?

SOČ umožňuje středoškolákům ponořit se do odborného výzkumu, zpracovat ho v rozsáhlé práci a následně ho obhájit před porotou. Klíčem k úspěchu není jen kvalitní psaní, ale hlavně vlastní přínos k vědě.

Liza: „O SOČ mi poprvé řekl pan učitel Mgr. David Sogel v druhém ročníku, když jsme obhajovali ročníkové práce. Moje práce se mu zdála slibná, tak mi doporučil ji rozšířit a přihlásit do soutěže. Když jsem se dozvěděla, že mohu SOČ využít místo postupové zkoušky, rozhodla jsem se jít do toho naplno.“

Ela: „Moje ročníková práce mě tak vyčerpala, že jsem ji po obhajobě už nechtěla nikdy vidět. Jenže pak mě pan učitel Sogel přesvědčil, že by stálo za to ji dopracovat pro SOČ. Možnost získat cenný certifikát a prominutí postupové zkoušky byla lákavá. Rozhodla jsem se tedy výzvu přijmout.“


Výběr tématu: Jak vznikly jejich práce?

Liza: „Změny postojů občanů Ukrajiny k Rusku v průběhu 20. a 21. století“
„Pocházím z Ukrajiny a téma vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem mě zajímalo dlouho. Válka, která začala v roce 2022, mě přiměla hlouběji se věnovat tomu, jak se mění postoje lidí v průběhu let. Věřím, že je důležité, aby se o tomto tématu mluvilo, a SOČ mi dala prostor ho zpracovat akademickým způsobem.“

Ela: „Vliv současné společnosti na vnímání severské mytologie“
„Vždy mě fascinovala historie, mytologie a kultura. Chtěla jsem zkoumat, jak popkultura, například Marvel filmy, ovlivňuje naše chápání severských bohů a vikingských legend. Zjistila jsem, že většina lidí má o severské mytologii zkreslené představy, a proto jsem se rozhodla toto téma analyzovat.“


Jak probíhala příprava?

Obě studentky už měly základní text svých ročníkových prací, ale SOČ vyžaduje mnohem vyšší úroveň zpracování. Musely své práce rozšířit, ověřit zdroje, přidat vlastní výzkum a vše precizně naformátovat.

„Nejtěžší bylo hlídat si plagiátorství a správně pracovat s citacemi,“ shodují se. „Zpracování nám zabralo několik měsíců a formátování i kontrola zdrojů byla často únavná.“

Další výzvou byla příprava obhajoby, která zahrnovala nejen psaný text, ale také video prezentaci a živou obhajobu před porotou.


Podpora ze školy a zkušenosti ze soutěže

Obě studentky se shodují, že obrovskou roli sehrála podpora učitelů. Nejvíce jim pomohl Mgr. David Sogel, který je vedl celým procesem, konzultoval s nimi úpravy a motivoval je. Technickou pomoc poskytl učitel Vančura, který pomáhal s natáčením a odevzdáním přihlášky. Velkou podporu jim poskytli i spolužáci.

Liza: „V krajském kole jsem vůbec nečekala, že bych mohla vyhrát. Když mě vyhlásili jako postupující do celostátního kola, byl to obrovský šok. Ale zároveň mě těšilo, že moje téma vzbudilo zájem a že mám možnost o něm mluvit před odborníky.“

Ela: „Prezentace před porotou pro mě byla velká výzva, protože jsem vždy byla nervózní z vystupování. SOČ mě naučila, jak pracovat se stresem a jak své téma efektivně obhájit.“


Co jim SOČ dala a co doporučují ostatním?

SOČ není jen o soutěžení. Dává studentům možnost rozvíjet odborné psaní, prezentační dovednosti a získat cenné zkušenosti pro vysokou školu i budoucí kariéru.

„Pokud zvažujete účast, jděte do toho. Vyberte si téma, které vás baví, a ponořte se do něj. Výsledek stojí za to,“ radí Liza.

„SOČ vám dá náskok před ostatními. Naučíte se pracovat se zdroji, správně citovat a obhajovat své názory. A pokud váháte, neváhejte oslovit učitele – podpora je klíčová,“ dodává Ela.


🏆 Liza a Ela jsou skvělým příkladem toho, jak mohou středoškoláci pracovat na odborných tématech, posouvat své limity a dosáhnout velkého úspěchu. Jsme na Vás pyšní!

FOTO: Filip Pastorek a Jonáš Nietsche